JPK a zawieszenie działalności gospodarczej
JPK, czyli jednolity plik kontrolny, to system umożliwiający sprawne komunikowanie się z organami podatkowymi. Dzięki niemu możliwe jest elektroniczne przekazywanie danych do urzędów podatkowych, co pozwala na natychmiastowe przeprowadzenie czynności kontrolnych. W ten sposób można m.in. sprawnie wykryć ewentualne nieprawidłowości w zakresie rozliczeń podatku VAT. Przedsiębiorcy, którzy zawieszają działalność, nie zawsze wiedzą, czy powinni nadal przekazywać informacje do JPG przy zerowych przychodach.
Co z JPG w przypadku zawieszenia działalności?
Czy zawieszenie działalności gospodarczej zwalnia z tego obowiązku? Tak, chociaż istnieją pewne wyjątki. Dlatego też w przypadku wątpliwości warto skontaktować się z naszym biurem rachunkowym w Warszawie-Woli. Doradzimy ci, jak powinieneś postąpić, aby wszystko przeprowadzone zostało zgodnie z obowiązującym prawem.
Zasadniczo, gdy w trakcie zawieszenia działalności gospodarczej podatnik nie prowadzi żadnych zapisów w rejestrach VAT zakupu i sprzedaży, nie ma obowiązku przesyłania JPK_V7.
Jakie są wyjątki od tej reguły?
Jak już zostało wspomniane, są pewne wyjątki od powyższej reguły. Są sytuacje, kiedy nie można skorzystać ze zwolnienia od tego obowiązku, co regulowane jest przez art. 99 ust. 7b ustawy o VAT. Dotyczą one:
- podatników, którzy dokonują wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów,
- podatników dokonujących importu usług lub kupno towarów – w zakresie których są podatnikami,
- okresów rozliczeniowych, w których zawieszenie wykonywania działalności gospodarczej nie dotyczyło pełnego okresu rozliczeniowego,
- okresów rozliczeniowych, za które podatnik jest obowiązany do rozliczenia podatku z tytułu wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu i za które jest obowiązany dokonać korekty podatku naliczonego.